SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Ulloa

 • Ser Ulloa Ser Ulloa
 • Ser Ulloa Ser Ulloa
 • Ser Ulloa Ser Ulloa
 • Ser Ulloa Ser Ulloa
 • Ser Ulloa Ser Ulloa
 • Ser Ulloa Ser Ulloa
 • Ser Ulloa Ser Ulloa
 • Ser Ulloa Ser Ulloa
 • Ser Ulloa Ser Ulloa
Wygląd i konsystencja:
Ser Ulloa jest podobny do sera Tetilla, różniącym się od niego jedynie kształtem.

Komponenty i wytwarzanie:

Ser wytwarzany na bazie surowego lub pasteryzowanego mleka krowiego, który w procesie produkcji obejmującym etapy koagulacji, rozdrabniania i mycia skrzepu, formowania, odciskania, solenia i dojrzewania, uzyskuje następujące właściwości zależnie od rodzaju wyprodukowanego sera:

 • Arzúa-Ulloa: Okres dojrzewania to minimum sześć dni. Jego kształt jest soczewkowaty lub walcowaty o zaokrąglonych brzegach o średnicy między 100 i 260 mm oraz wysokości pomiędzy 50 i 120 mm. W żadnym przypadku wysokość sera nie może przekraczać długości jego promienia. Waga oscyluje pomiędzy 0,5 i 3,5 kg. Skórka jest cienka i elastyczna w kolorze od średnio do ciemno żółtego, błyszcząca, czysta i gładka. Może zostać pokryta przeźroczystą i bezbarwną powłoką ochronną odporną na działanie pleśni. Miąższ jest koloru jednolitego w odcieniu kości słoniowej lub blado-żółtym, błyszczący, bez pęknięć, mogą wystąpić dziury w ograniczonej ilości, niewielkie, o nieregularnym kształcie lub zaokrąglone, nierównomiernie rozmieszczone. Aromat sera jest mleczny, przypomina zapach masła i jogurtu o lekkim aromacie wanilii, śmietanki i orzecha włoskiego, o słabej intensywności. Jego smak jest głównie mleczny, lekko słony o średniej lub niskiej kwasowości. Struktura jest delikatna, mało lub średnio wilgotna, mało zwięzła i o średniej plastyczności. Podczas jedzenia średnio zwięzły, topliwy i rozpuszczalny, o średniej gumowatości. Właściwości analityczne gotowego produktu są następujące: tłuszcz: nie mniej niż 45 % w suchej masie; białko: nie mniej niż 35 % w suchej masie; pH: między 5,0 a 5,5; zawartość suchej masy: nie mniej niż 45 %; zawartość procentowa wody w masie beztłuszczowej: nie mniej niż 68 % i nie więcej niż 73 %.
 • Arzúa-Ulloa de granja (gospodarski): Wytworzony na bazie mleka krowiego pochodzącego wyłącznie od krów hodowanych w danym gospodarstwie. Jego cechy fizyczne i analityczne odpowiadają tym opisanym w poprzednim akapicie.
 • Arzúa-Ulloa curado (dojrzały): Okres dojrzewania to minimum sześć miesięcy. Jego kształt jest soczewkowaty lub walcowaty, przy czym górna powierzchnia może mieć kształt wklęsły, o średnicy między 120 a 200 mm oraz wysokości pomiędzy 30 a 100 mm. Waga oscyluje pomiędzy 0,5 a 2 kg. Skórka niezróżnicowana, koloru bardzo intensywnie żółtego, błyszcząca i o tłustym wyglądzie. Może zostać pokryta przeźroczystą i bezbarwną powłoką ochronną odporną na działanie pleśni. Miąższ jest koloru bardzo intensywnie żółtego, w części środkowej barwa jest bledsza, struktura bardzo zwięzła, mogą wystąpić nieliczne dziury. Jego aromat jest bardzo intensywny, mleczny, o wyraźnym zapachu lekko zjełczałego masła. Bukiet zapachowy jest przenikliwy i ostry. Smak jest słony, o niskiej kwasowości i małym lub średnim stopniu goryczy. Przypomina głownie smak masła z lekką nutą wanilii i suszonych owoców, przy czym smak ten ulega zróżnicowaniu pomiędzy środkiem a skórką sera. Wyróżnia się piekącym smakiem. Posmak jest gorzki, maślany i waniliowy. Struktura jest twarda, trudna w krojeniu, mogą wystąpić pęknięcia, głównie w kierunku brzegów sera, które są bardziej wysuszone. W dotyku jest jednolity i bardzo zwarty. Skład sera charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu i niską wilgotnością. Właściwości analityczne gotowego produktu są następujące: tłuszcz: nie mniej niż 50 % w suchej masie; pH: między 5,1 a 5,4; zawartość suchej masy: nie mniej niż 65 %. 4.3.

Pochodzenie:

Ser "Arzúa-Ulloa" to jeden z serów galicyjskich w najściślejszym tego słowa znaczeniu, szeroko rozpowszechniony w całej środkowej Galicji.Obszar produkcji mleka i wytwarzania serów objętych chronioną nazwą pochodzenia 'Arzúa-Ulloa' obejmuje obszar następujących gmin: - Prowincja A Coruña: Arzúa, Boimorto, Pino (O), Touro, Curtis, Vilasantar, Melide, Santiso, Sobrado, Toques, Frades, Mesía, Ordes, Oroso, Boqueixón i Vedra.

Tagi

 •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis