SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Świeża Mozzarella

  • Ser Mozzarella Ser Mozzarella
  • Ser Mozzarella Ser Mozzarella
  • Ser Mozzarella w produkcji Ser Mozzarella w produkcji
  • Ser Mozzarella Ser Mozzarella
  • Ser Mozzarella w produkcji Ser Mozzarella w produkcji
  • Ser Mozzarella w produkcji Ser Mozzarella w produkcji
Wygląd i konsystencja:
Świeże sery są serami zawsze łagodnymi, o wysokiej wilgotności i dlatego charakteryzują się niską zawartością tłuszczu. Ser Mozarella sprzedawany jest w postaci niewielkich kawałków (kęsów) o obłym kształcie, zanurzonych w serwatce, mogą być także sprzedawane w jednym dużym okrągłym kawałku, w zalewie. Ser praktycznie nie zawiera soli, a wręcz ma lekko słodkawy, mleczny smak. Jest to ser o gladkim miąższu. Należy do grupy serówpasta filata (twaróg ciągniony).

Smak i zapach:

Mają lekko kwaśny, łagodny lub mleczny smak.

Pochodzenie:

Ser Mozzarella pochodzi z południowych Włoch, z regionu Kampania (miasto Aversa). Ser ten kiedyś wytwarzany był ze świeżego mleka bawolic – samic z gatunku bawół domowy, potem z mieszaniny tego mleka z krowim. Stada bawoło sprowadzono z Indi w VII w. Teraz, ich liczba jest bardzo ograniczona i hoduje sie je tylko na południu Włoch, toteż mozzarella produkowana jest z mleka krów. Ser ten znajduje się na liście produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia (PDO).

Podawanie:

Najczęściej są używane do przygotowywania innych potraw, ale niektóre mogą być zawinięte w liście lub posypane papryką, węglem drzewnym lub świeżymi ziołami i nadają się do deski serów. Świeża Mozzarella stanowi składnik wielu dań tradycyjnej kuchni włoskiej, m.in. lazanii, sałatki caprese, pizzy Quatro Formaggi (cztery sery). Niezbędny składnik zapiekanek, dobry do sałatek. Idealny także tradycyjnie do kanapek i sałatek.

Wartości odżywczena 100g sera:
Energia -1250 kJ (300 kcal)
Weglowodany - 2,2g
Białko - 22g
Wapń - 200mg
Potas - 80mg
Sód  - 630mg

Tagi

  •  

Zobacz także:

Przepisy na dania z serem - znajdź przepis