SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Stilton

  • Ser Stilton Ser Stilton
  • Ser Stilton Ser Stilton
  • Ser Stilton Ser Stilton
  • Ser Stilton Ser Stilton
  • Ser Stilton Ser Stilton
  • Ser Stilton Ser Stilton
Wygląd i konsystencja:
Dawniej zwany „królem serów”, Stilton jest serem z niebieską pleśnią o bogatym i łagodnym smaku, pikantnym finiszu, miękkiej, kremowej konsystencji i marmurkowym przekroju. Ma wąskie, niebiesko-zielone smugi pleśniowe i pomarszczoną skórkę, która nie jest jadalna.

Smak i zapach:

Stilton ma smak pikantny. Młody ser jest nieco kwaskowaty i kruchy, dopiero po kolejnych pięciu tygodniach nabiera kremowej konsystencji i mocniejszego smaku. Pozostawia ostry, długotrwały posmak. Stilton można jeść wybierając miąższ łyżeczką.

Komponenty i wytwarzanie:

Istnieją dwa rodzaje sera Stilton: Blue oraz White Stilton. Podpuszczkę dodaje się do mleka w temperaturze 86. stopni F (30. stopni C), by po godzinie otrzymać twaróg. Następnie twaróg się odsącza i w formach nadaje mu się odpowiedni kształt. Po jednym tygodniu sery Stilton odstawia się na okres od 6 do 8 miesięcy by dojrzały.Blue Stilon wytwarzany jest w hrabstwach: Derbyshire, Leicestershire i Nottinghamshire. Jego nazwa pochodzi od wsi Stilton, gdzie na początku XVIII w. ser był podawany gościom w gospodzie przy tzw. wiejskiej drodze, prowadzącej z Londynu do Szkocji. Do gospody dostarczała go pewna chłopka, Frances Pewlett z okolic Melton Mowbray. Ser był w smaku pikantny, o miękkiej, kremowej konsystencji i marmurkowym przekroju. Produkowany jest z pasteryzowanego mleka krowiego, zebieranego z udoju przez 2 lub 3 kolejne dni, wzbogaconego śmietanką. Do ścinania używana jest podpuszczka i następnie dodawane są zarodniki pleśniowe. Po jednym dniu, po odcedzeniu i ocieknięciu, ser jest krojony i solony. Bloki sera wstawia się do specjalnych form na deskach, by serwatka do końca wypłynęła bez prasowania masy serowej. Bloki serów co jakiś czas się odwraca, co nadaje im odpowiedniej miękkości i wilgotności. Dojrzewanie trwa sześć tygodni, w tym czasie obrasta twardą skórką. Dopiero w końcowym etapie sery się nakłuwa, by dochodzące do wewnątrz sera powietrze pozwoliło rozwinąć się pożądanej pleśni. Biały stilton wytwarza się w ten sam sposób, tyle, że nie dodaje się bakterii pleśniowych, a nadziewa się morelami, żurawinami, imbirem.

Podawanie:

Stilton jest łagodnym serem, znakomitym do posypywania sałatek, do kanapek, jako dodatek do mięs, ryb, pieczarek, lub na deser. Podawany jest również z portweinem. Podaje się go z krakersami, orzechami i winogronami. Znakomity na przekąski i jako dodatek do zup. Zalecane wina: Porto.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis