SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Ser Lechicki

  • Ser Lechicki pokryty parafiną Ser Lechicki pokryty parafiną
Komponenty i wytwarzanie:
Ser Lechicki produkowany jest z krowiego mleka i jest najstarszym serem podpuszczkowym, dojrzewającym. Aktulanie jego kształt to kształt kuli o średnicy ok.15 cm i masie ok. 2 kg. Skóra jest gładka, pokryta zasuszona mazią lub parafiną. Oczka dość liczne, okrągłe i owalne są wielkosci grochu.
Zawartość tłuszczu wynosi 45%. Okres dojrzewania latem to 10 tygodni, a zimą 12 tygodni.

Smak i zapach:

Ser Lechicki ma pikantny, lekko kwaśny smak, gdy jest młody, natomiast lekko ostry, gdy dojrzeje.

Historia pochodzenia:

Znany dawniej również pod nazwą litewski i nowogródzki. Z góra 100 lat temu (po 1860r.) majster z Holandii zaczął robić kuliste sery edamskie na Białorusi. Ponieważ sprowadziła go tam Maria Brochocka, wiec sery początkowo nazywane serami Brochockiej, a następnie wprost brochockie. Ludość województw centralnych i zachodnich nazywała je litewskimi, na tej zasadzie, że były produkowane na terenie nowogródczyzny. Sprowadzony serowar holenderski, pracował przypuszczalnie jeden sezon (od kwietnia do września) i wyrabiał sery według receptury holenderskiej. Po jego wyjeździe miejscowi robotnicy, którzy mu pomagali, rozpoczęli wyrób sera na własną rękę. Jednakże serowar obcokrajowiec bardzo dobrze strzegł swoich technologii, tak więc jego następcy wprowadzili szereg przypadkowych zmian, zarówno w samym wyrobie sera, jak i w czasie jego pielęgnacji podczas dojrzewania. W rezultacie powstał ser różniący się od pierwowzoru holenderskiego przede wszystkim ostrzejszym smakiem i zapachem typowym dla serów pielęgnowanych na maź. Ser miał kształ beczkułkowaty, ważył od 2,5 do 3, 5 kg. Dojrzały ser był pikantny i ostry w smaku, słony lub lekko słony i nieco kwaskowaty, soczysty i elastyczny o nieregularnych niewilekich oczkach. zawartość tłuszczu przekraczała 50%, ponieważ nie normalizowano przerabianego mleka. Ser był pielęgnowany na maź. Dojrzały ser zawijano wraz z mazią w papier pakowy brązowy lub szary, lub tez zmywano maź i zawijano w folię metalową o barwie żółtej lub srebrnej. W latach dziesiątych naszego stulecia, a następnie trzydziestych, wprowadzono szereg usprawnień do procesu technologicznego i osiągnięto znaczne wyrównanie produkcji. Ser nazwano nowogródzkim lub lechickim, przy czym ta ostatnia nazwa sie utrzymała. Mase sera ustalono na 2 kg, sery wprowadzane do obrotu myto i parafinowano. Ser pierwszej klasy parafina wiśniową, drugiej klasy - czerwoną i trzeciej - żółtą. Ser miała pikantny smak i zapach, elastyczny miąższ oraz był trwały w przechowywaniu. W okresie międzywojennym produkcja sera stanowiła ponad 30% ogólnej krajowej produkcji serów.

Tagi

  •  

Zobacz także:

Przepisy na dania z serem - znajdź przepis