SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Roquefort

  • Roquefort Fromage Roquefort Fromage
  • Ser Roguefort Ser Roguefort
  • Ser Roquefort Ser Roquefort
  • Ser Roquefort Ser Roquefort
  • Ser Roquefort Ser Roquefort
  • Ser Roquefort Ser Roquefort
  • Ser Roquefort Ser Roquefort
  • Ser Roquefort Ser Roquefort
  • Ser Roquefort Ser Roquefort
Wygląd i konsystencja: Roquefort to ostry ser owczy wyrabiany we francuskim miasteczku Roquefort-sur-Soulzon. Obecnie produkuje się siedem odmian sera z czego cztery dojrzewające w jednej grocie są znane lokalnie. Ser Roquefort ma postać walca wysokości ok. 10 cm o masie 2,5 - 3 kg. Ser kruszy się pod naciskiem palca. Roquefort to ser o bogatej, kremowej konsystencji. Jest kremowo-bialego koloru z zielonkawoniebieskim żyłkami i pomarańczowo-żółtą skórką. To ser pleśniowy dojrzewający.

Komponenty i wytwarzanie:

Roquefort jest jednym z najsłynniejszych i najstarszych gatunków sera. Sery dojrzewają około 3 miesięcy w jaskiniach w temperaturze około 7 st. C przy odpowiedniej wilgotności, gdzie możliwy jest rozwój szlachetnych pleśni Penicillium roqueforti. Na oryginalnych serach Roquefort wzorowanych jest wiele serów we Francji i innych krajach (np. polski Rokpol). Większość naśladownictwa robiona jest z mieszaniny mleka owczego i krowiego lub tylko z krowiego.

Smak i zapach:

Smak wyraźny, mocno słony, w czasie jedzenia rozpływa się w ustach, pozostawiając specyficzny smak pleśni i soli. Ser ma wilgotny, miękki miąższ w kolorach kości słoniowej i niebieskim. Mocno sonz.pikantz smak zawdziecza nie tzlko szlachetnej niebieskiej plesni, ale rodyajowi mleka z  ktorego jest wytwarzany - mleka owczego surowego.

Pochodzenie:

Według legendy do poznania technologii produkcji Roqueforta przyczynił się przypadek, a jego nazwa pochodzi od nazwy wioski Roquefort nad rzeką Soulzon w południowej Francji. Pewien pasterz owiec schował część niezjedzonego chleba i sera w wilgotnej i chłodnej jaskini. Gdy przypomniał sobie o tym po kilku tygodniach, stwierdził, że zapleśniał, ale mimo to postanowił go zjeść. Mile się zaskoczył niezwykłymi walorami smakowymi dojrzałego sera. Odtąd miejscowi chłopi zaczęli produkcję sera w ten sam sposób. Zarówno sam Roquefort, jak i jego nazwa są zastrzeżone i chronione przed podróbkami, dzięki specjalnemu sposobowi dojrzewania, które może się odbywać jedynie w wapiennych jaskiniach w regionie powstania Roquefort-sur-Soulzon (Jaskinie Cambalou). Najlepszy okres do produkcji tego sera trwa od lutego do lipca włącznie, jednak obecnie jest produkowany cały rok. Ser podobny do dzisiejszego Roqueforta istniał już w czasach Imperium Rzymskiego i był opisywany w pismach Pliniusza w 79 roku n.e.

W 1411 roku Karol VI udzielił wyłączności mieszkańcom wioski Roquefort na produkcję tego sera w miejscowych jaskiniach. Także dzisiaj Roquefort może dojrzewać tylko w jaskiniach góry Combalou. W roku 1925 ser ten jako pierwszy we Francji otrzymał status AOC.Jak mówi inna legenda, dawno temu w jednej z pieczar w Roquefort zatrzymał się pastuszek, żeby zjeść kawałek chleba z serem. Nagle zobaczył piękna dziewczynę, rzucił chleb i pobiegł za nią. Gdy po jakimś czasie wrócił w to samo miejsce, zauważył, że chleb pokrył się białym nalotem, a ser poprzecinały niebieskie żyłki. Był tak głodny, że zjadł ser i stwierdził, że jest bardzo smaczny.

Podawanie:

Stosuje się go jako składnik sosów, farszów, dodatek do steków. Roquefort znajduje szerokie zastosowanie kulinarne - m.in. jako składnik sosów (np. do sałaty), farszów, dodatek do steków. Niezwykłym połączeniem jest płynne nadzienie z tego sera i czekolady wypełniające podawane na gorąco babki. Wbrew pozornemu niedopasowaniu tych składników - słodkiej czekolady i ostrego, słonego sera - połączenie daje bardzo harmonijny efekt. Roquefort, obok serów Stilton i Gorgonzola, jest jednym z trzech najlepszych serów pleśniowych na świecie. Używany do sałatek. Można go także używac do kanapek, jako nadzienie winogron i suszonych moreli, a także do robienia kulek i past koktajlowych.

Wartości odżywcze:
Zawartość tłuszczu: 33 %. Wilgotność: 41%. Białko: 20%.

Link do zdjęcia:
http://greatest-blog.com

Tagi

  •  

Zobacz także:

Przepisy na dania z serem - znajdź przepis