SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Parmezan

 • www.foodsubs.com/Chefirm.html www.foodsubs.com/Chefirm .html
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
 • W fabryce Parmezanu W fabryce Parmezanu
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
 • Ser Parmezan Ser Parmezan
Wygląd i konsystencja:
Parmezan to ser twardy, o ziarnistej konsystencji, słomkowożółtego koloru, ma charakterystyczny, bardzo pikantny, lecz dojrzały i przyjemny smak i zapach. Przede wszystkim powszechnie znany jako najpopularniejszy na świecie ser do ucierania. Jest to ser typu grana, twardy, robiony z pasteryzowanego twarogu. Parmezan to jeden z najpopularniejszych serów, mający swoich zagorzałych zwolenników i smakoszy na całym świecie. Produkowany w kształcie wielkiego kręgu (ok. 40 kg), może być przechowywany całe lata.

Komponenty i wytwarzanie:

23 dni parmezan spędza w solance. Potem przenoszony jest do dojrzewalni, gdzie leży na półkach od dwóch do trzech lat. Roboty przecierają ser i półki i obracają serowe koła z określoną częstotliwością. Po około roku każde koło poddawane jest testom czy nadaje się do sprzedaży. Ser jest opukiwany młoteczkiem, i jeśli wydaje głuchy dźwięk, to znaczy, że dojrzał. Najlepiej smakuje ser dwu i trzyletni. Następnie skrzep jest gotowany w temperaturze sięgającej 55o C, a następnie zawijany szczelnie w cienką bawełnianą tkaninę i układany ściśle w formach. Po dwóch dniach ser jest wyjmowany z formy i umieszczany w kąpieli solankowej na około miesiąc. Po upływie tego czasu ser dojrzewa nawet przez okres dwóch lat w bardzo wilgotnym środowisku.

Od kilku lat roczna produkcja parmigiano-reggiano zbliża się do 3 mln form, przeciętnie po 35 kg każda. Cena hurtowa spadła co prawda z około 10 euro za kilogram do około 8 euro za kilogram, ale daje to konsorcjum obroty w wysokości miliarda euro i drugie tyle hurtownikom oraz sprzedawcom detalicznym (zważywszy, że w sklepach przeciętna cena wynosi 20 euro za kilogram). 87 proc. parmigiano pozostaje we Włoszech, 13 proc. trafia na eksport - głównie do USA, Niemiec, Szwajcarii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Pochodzenie:
Nazwa tego gatunku sera wywodzi się od regionu we Włoszech, Parma, gdzie zaczęto go produkować w r. 1200 n.e. Jeden z nielicznych serów, który zachował starą formułę produkcji. Przez całe stulecia stanowił dumę Italii, a nazwa np.Parmigiano Reggiano,świadczy o tym, że pochodzi z jakiegoś regionu Włoch. Produkowany jest w: Parmie, Reggio nell'Emilia i okolicach. Parmezan zawdzięcza swą sławę swemu bogatemu smakowi i zapachowi oraz znakomitej przydatności w kuchni (rozpuszczany nie ciągnie się w postaci nitek, co zdarza sie w przypadku innych serów). Ze względu na te zalety zakonnicy z Chiarvalle stale otrzymywali zamówienia eksportowe. Podanie głosi, że w 1666r. w czasie wielkiego pożaru Londynu wykopano bardzo głęboki szyb, by ukryć w nim i zabezpieczyć przed temperaturą te wspaniałe włoskie sery.
Parmigiano Reggiano często nazywany jest przez Włochów serem stołowym, bo zawsze tam leży i można po niego sięgnąć przez cały posiłek.

Podawanie:

Młody parmezan smakuje sam do wina. Można go jeść z jabłkiem lub gruszką lub pikantną konfiturą z kiwi czy brzoskwini. Starszy parmezan, starty, wzbogaca smak sałat, makaronów, warzyw i mięs. Dojrzały, w kawałkach podaje się z suszonymi figami i śliwkami, a także z orzechami włoskimi i laskowymi. Kawałki parmezanu skrapia się octem balsamicznym z Modeny. Tak doprawiony parmezan lubię jeść na chrupiących i ciepłych grzankach z dodatkiem rukoli. Starty dodaje się do zup, spaghetti i do risotto. W płatkach dobry do sałatek.

Na 100 gramów Parmezanu składa się:

41,5 g białka
32 g tłuszczu
19,4 g wody
1,8 g sodu
810 mg fosforu
107 mg potasu
51 mg magnezu
0,7 mg witamina E
253 mg witaminy A.

100 g parmezanu daje tyle białka, ile 185 g wołowiny, 190 g wieprzowiny czy 225 g pstrąga.

Tagi

 •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis