SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Nieheimer Kase

  • Ser Nieheimer Kase Ser Nieheimer Kase
  • Ser Nieheimer Kase Ser Nieheimer Kase
  • Ser Nieheimer Kase Ser Nieheimer Kase
  • Ser Nieheimer Kase Ser Nieheimer Kase
Wygląd i konsystencja:
Skórka sera Nieheimer Kase jest gładka i niepomarszczona. Ma kolor żółtawy do szarozielonego. Ser może być przełożony liśćmi chmielu. Nieheimer Kase zaliczany jest do serów twarogowych, dojrzewających, robionych z odtłuszczonego mleka krowiego. Miąższ ma bez oczek, z dodatkami smakowymi i wędlinami.
Najczęściej jest produkowany w formie cylindrycznej, o średnicy od 4,0 do 4,5 cm, wysokości od 2,0 do 2,5 cm oraz wadze od 32 do 37 g.

Komponenty i wytwarzanie:

Nieheimer Käse jest produkowany z twarogu uzyskiwanego z chudego mleka oraz soli stołowej, w wariantach od konsystencji nadającej się do krojenia do konsystencji nadającej się do tarcia. Może również zawierać kminek. W procesie dojrzewania zmniejsza się zawartość wody, a zawartośc poszczególnych substancji również ulega odpowiednim zmianom. W związku z tym skład oraz zawartość poszczególnych substancji w serach Nieheimer Käse definiuje się poprzez określenie parametrów dla produktu wyjściowego, jakim jest kwaśny skrzep. Stosowany w procesie produkcji kwaśny skrzep to chudy twaróg o zawartości suchej masy na poziomie conajmniej 33%, wartości pH od 3,9 do 4,4 oraz zawartości tłuszczu w świeżej masie poniżej 1 %.
Zawartość suchej masy w produkcie końcowym wynosi zatem 45–46 % (w przypadku konsystencji nadającej się do krojenia), zawartość tłuszczu w suchej masie (oczyszczonej) ok. 1,5–1,6 %. Zawartość tłuszczu (oznaczana metodą Schmida-Bondsynskiego-Ratzlaffa) wynosi ok. 0,7 %. W przypadku konsystencji nadającej się do tarcia zawartość suchej masy wynosi ok. 60 % i więcej. W przypadku stosowania zdefiniowanego powyżej suchego twarogu zawartość tłuszczu w serze Nieheimer Käse przeznaczonym do sprzedaży jest zawsze niższa niż 1 %. Proces dojrzewania sera Nieheimer Käse opiera się wyłącznie na kulturach bakteryjnych i drożdżowych kwaśnego skrzepu, bez dodatku innych dojrzewających kultur. W ten sposób Nieheimer Käse różni się od innych serów z kwaśnego mleka.

Smak i zapach:

Smak jest czysty, ostry, pikantny oraz odpowiedni dla użytej przyprawy, tj. kminku. Są to serki ulubione w całej Westfalii.

Pochodzenie:

Obszar wytwarzania sera Nieheimer Käse obejmuje obszar gminy Nieheim. Mleko oraz suchy twaróg stosowane do produkcji muszą pochodzić z tego samego obszaru.
Nieheimer Käse to tradycyjna regionalna specjalność, znana i ceniona również w innych częściach kraju. Produkcja Nieheimer Käse opiera się na stuletniej tradycji wytwarzania sera w gospodarstwach rolnych na terenie Nieheim i w okolicach. Receptury i doświadczenia związane z rzemieślniczą produkcją serów przekazywane były w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Istotne znaczenie ma tu szczególna metoda produkcji, w ramach której suchy twaróg jest najpierw mielony, a następnie – jeszcze przed uformowaniem – układany w naczyniach w celu dojrzewania.

Podawanie:

Nieheimer jest serem twardym, który przed spożyciem należy zetrzeć na tarce.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis