SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Manchego

 • Manchego Manchego
 • Ser Manchego Ser Manchego
 • Ser Manchego Ser Manchego
 • Ser Manchego Ser Manchego
 • Ser Manchego Ser Manchego
 • Ser Manchego Ser Manchego
 • Ser Manchego Ser Manchego
 • Ser Manchego Ser Manchego
 • ser Manchego ser Manchego
 • www.foodsubs.com/Chesfirm.html www.foodsubs.com/Chesfir m.html
Wygląd i konsystencja
Twardy ser wytwarzany w La Mancha z mleka owiec rasy Manchega, o zwartej konsystencji. Obecnie znane są dwa typy sera Manchego: ser wiejski robiony z surowego mleka i przemysłowy wytwarzany z pasteryzowanego mleka. W zależności od wieku sera ma on kolor od jasnobrązowego do ciemnoszarego. W miąższu widoczne są charakterystyczne małe dziurki. Na rynku można znaleźć ser moczony w oliwie z oliwek, którego skóra po pewnym czasie ciemnieje do koloru prawie czarnego.

Smak i zapach:

Smak kremowy, pikantny, zależny od wieku: im starszy ser tym smak bardziej wyrazisty. Można wyróżnić trzy odmiany sera młody (fresco) mający 50 dni, stary (curado) 3-4 miesiące, oraz dojrzały (viejo), wszystkie one różnią się smakiem.

Pochodzenie:

Ze względu na rodzaj użytego mleka występują dwa typy sera: wiejski wyrabiany ze świeżego mleka i przemysłowy produkowany z mleka pasteryzowanego.Produkcja -Zebrane mleko podgrzewa się do ok 40 st.C i ścina podpuszczką. Następnie powstały skrzep jest rozdrabniany za pomocą specjalnych widełek aż powstaną drobne ziarenka. Następnie ser jest prasowany, aby usunąć resztkę serwatki. Czas dojrzewania wynosi co najmniej 50 dni, w tym czasie na powierzchni sera tworzy się szarozielona pleśń, którą należy regularnie usuwać. Powstały skrzep serowy miesza się specjalnymi widełkami, które rozdrabniają go do wielkości ziarenek ryżu. Następnie skrzep przekłada się do cylindrycznych, pofałdowanych od wewnątrz form. Cylindry, do których ładzie się wyrobiony skrzep mogą mieć wygrawerowane różne motywy np. kwiatów czy warkoczyków. To pofałdowanie powoduje, że na zewnętrznej powierzchni krążków sera są widoczne zygzaki charakterystyczne dla tradycyjnego wyrobu serów, które niegdyś były ściskane sznurami konopnymi. Dziś resztkę serwatki usuwa się poprzez prasowanie. Po tej czynności sery trafiają do kąpieli solankowych na dzień lub dwa, po której następuje krótkie suszenie i długie dojrzewanie. Czas dojrzewania wynosi co najmniej 50 dni. W tym czasie na powierzchni sera tworzy się szarozielona pleśń, którą należy regularnie usuwać, jednocześnie przekładając sery. Gotowy ser manchego zawiera około 50% tłuszczu w suchej masie serowej.

Podawanie

Jest serem stołowym, nadaje się do sałatek, kanapek, suszonych pomidorów, wędzonej szynki, oliwek, grzybów, wyśmienicie smakuje z czerwonym, mocniejszym winem np. Finca Antiqua, Rioja Alta, Penedes, Cahors.

Wartości odżywcze:

Sód 170mg (7%). Białko 7g. Witamina A (3%). Witamina A (3%). Wapń (30%). Kalorie 120 kcal.

Tagi

 •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis