SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Katiki Domokou

  • Ser Katiki Domokou Ser Katiki Domokou
  • Ser Katiki Domokou Ser Katiki Domokou
  • Ser Katiki Domokou Ser Katiki Domokou
Wygląd i konsystencja:
Katiki Domokou posiada maksymalną wilgotność 75% i 40% minimalnej zawartości tłuszczu w suchej masie. Jest produktem regionalnym z chronioną nazwa od 1994 roku. Katiki Domokou ma miękką teksturę.

Komponenty i wytwarzanie:
Katiki Domokou jest wytwarzany w Deme de Domokos, w centralnej Grecji. Ser kozi (70%), z dodatkiem mleka owczego (30%) i soli. Do jego produkcji mleko podgrzewane jest do 75 stopni przez 30 sekund, a następnie schładzane do 27-28 stopni. Następnie umieszczany jest w szałasach w temp. 20-22 stopni, z lub bez podpuszczki, gdzie pozostaje aż skrzepnie. Jest przełożony do worków z tkaniny i pozostawiony do odsączenia. Pozostawiony do odcieku do wilgotności 75-80%. Sucha masa serowa jest solona i mieszana do uzyskania jednolitej postaci, a następnie pakowana w pojemniki, które są przechowywane w chłodniach w temp. 4 stopni, dopóki nie zostanie zużyta.

Smak i zapach:
Katiki Domokou jest łagodny, lekko kwaskowaty z teksturą ziarnistą i przypominającą w smaku gęsty jogurt.

Pochodzenie:
Ser pochdzi z Góry Pindos z Grecji. W produkcji uczestniczą 32 gospodarstwa. Każdego roku produkowanych jest w sumie 25 ton Katiki Domokou. Produkcja sera jest sezonowa, ale produkt może być przechowywany w opakowaniach po 300 g, 1 kg i 5 kg. 5% produkcji jest sprzedawane bezpośrednio konsumentom, a 95% jest rozprowadzanych przez supermarket.

Podawanie:
Jest często spożywany jako przystawka i wykorzystywany jako topping do mięs z grilla, do sałatek i pieczeni oraz na świeży chleb wraz z białym winem lub winem żywiczym Retsina.

Wartości odżywcze:
Katiki Domokou ma zawartość tłuszczu 10%, a soli 2-3%.
Podobne sery:

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis