SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Halloumi

  • www.foodsubs.com/Chessoft.html www.foodsubs.com/Chessof t.html
  • Ser Halloumi Ser Halloumi
  • Ser Halloumi Ser Halloumi
  • Ser Haloumi Ser Haloumi
  • Ser Haloumi grillowany Ser Haloumi grillowany
  • Ser Halloumi Ser Halloumi
Wygląd i konsystencja:
Halloumi to rodzaj sera solankowego półtwardego pochodzenia greckiego. Od wielu stuleci wytwarzany jest z surowego mleka owczego i koziego, obecnie także z dodatkiem krowiego. Ser ma półkolisty kształt o wadze 220 - 270gram. Może być też pocięty na prostokątne kostki o wadze 200g. Jest włóknisty, ma lekko słodki, mleczny smak i nadaje się do gotowania. Obecnie produkuje się różne odmiany sera Halloumi np. bez skórki, ale za to z listkami mięty, albo też z krowiego mleka. Ser Halloumi nie jest popularny na szeroką skalę w Polsce, czego bardzo żałują wszyscy ci, którzy będąc choć raz na Cyprze, spróbowali tego specjału. Ser jest bardzo podobny do sera Mozzarella. Biały, elastyczny, błyszczący miąższ może być nieco gumowaty.

Komponenty i wytwarzanie:

Przy temperaturze ok. 33OC dodaje się do niego podpuszczkę a po pół godzinie tworzy się skrzep. Potem należy go podzielić ręcznie na wiele porcji, które układa się warstwowo w specjalnych drewnianych formach i mocno sprasowuje, by w ten sposób ułatwić odpływ serwatki. Taką masę zagotowuje się w uzyskanej serwatce i ponownie prasuje. Następnie kroi się ją w płaskie nieduże bloki i ubija póki jest jeszcze ciepła, nierzadko z dodatkiem świeżej mięty. Na końcu posolony ser przechowuje się w solance w temperaturze ok 2OC. Do masy serowej często dodaje się siekaną miętę, w celu ożywienia podstawowego mleczno-mdłego smaku.

Smak i zapach:
Halloumi ma słodki smak, lekko słony, często przyozdabiany miętą, która nadaje charakterystycznego zapachu.

Pochodzenie:

Nazwę swą zawdzięcza słowu Hallum – ser libański, w Turcji występuje pod nazwą hellim peyniri. Halloumi był znany na Cyprze przed inwazją Imperium Osmańskiego w 1571. Halloumi pochodzi zasadniczo z Cypru, mieszkańcy tej wyspy uważają ten ser wręcz za potrawę narodową. Bardzo podobny ser o tej samej nazwie wytwarzany jest w Rumunii.

Podawanie:

Halloumi doskonale się nadaje jako dodatek do innych potraw. Utrzyma swój kształt nawet po grillowaniu lub smażeniu. Popularny jest sposób smażenia sera Halloumi, obtoczonego w mąkę i usmażonego podobnie jak frytki w dużej ilości oleju, podany następnie w sosie vinaigrette z kaparami. Tak przyrządzony ser jest jednym z ulubionych dań Cypryjczyków. Świetny na tosty, nadaje się do opiekania na ruszcie i smażenia - jako jeden z niewielu serów zachowuje swój kształt. Przyrządza się z nim wiele cypryjskich potraw.

Wartości odżywcze:
Max. 46% wody, min. 43% tłuszczu, 22% białka, około 3% soli.


WYBRANE SPOSOBY PODAWANIA HALLOUMI:

Grillowany
Pokrojony w ok. 2,5 cm plastry ser należy opiekać na grillu ok. 2 minut z każdej strony, aż nabierze on złoto-brązowego koloru. Tak przyrządzony ser można podawać na chlebie pita, z pomidorem lub z grillowanym bakłażanem przekładając warstwy tak, aby powstała kanapka, choć grillowany Halloumi równie dobrze smakuje bezżadnych dodatków.

Smażony
Pokrojony w ok.2,5 cm plastry ser smażyć z każdej strony ok. 1 minuty aż nabierze żółtego koloru. Przed smażeniem można zanurzyć Halloumi w jajku wymieszanym z mlekiem i odrobiną soli, i podawać na podobnie usmażonym pieczywie. Można także na patelnię z usmażonym serem dorzucić oliwki, zioła, czosnek, kapary, smażyć wszystko jeszcze ok. 1-2 min., następnie już na talerzu dodać pokrojonej papryki, skropić sosem winegret i podawać ze świeżym pieczywem.

Świeży
Tradycyjnie podaje się plastry Halloumi z chłodzącym melonem lub arbuzem, można też pokroić go w kostki i dodać do sałatki przygotowanej z papryki, czerwonej cebuli, czarnych oliwek, pomidorów, ogórków z dodatkiem oliwy. Smaczne są również koreczki z Halloumi, kiszonym ogórkiem, anchois, czarnymi i zielonymi oliwkami. Halloumi ma tę właściwość, że bez względu na sposób przyrządzenia zawsze zachowa swój wyjątkowy smak i fakturę.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis