SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Gruyere

  • www.foodsubs.com/Chesfirm.html www.foodsubs.com/Chesfir m.html
  • Ser Gruyere Ser Gruyere
  • Ser Gruyere Ser Gruyere
  • Ser Gruyere Ser Gruyere
  • Ser Gruyere Ser Gruyere
  • Ser Gruyere Ser Gruyere
  • Ser Gruyere Ser Gruyere
Wygląd i konsystencja:
To tradycyjny, farmerski, niepasteryzowany półmiękki ser. Jest kruchy, ma niewiele oczek wielkości ziarna grochu, pokrywa go czerwona, chropowata skórka z tzw. dziobami, czyli drobnymi spękaniami. Naturalna, czerwonobrązowa skórka jest twarda, sucha i pokryta jest całym mnóstwem maleńkich otworów. Ten ser żółty jest ciemniejszy niż Emmentaler, ale jego konsystencja jest bardziej gęsta i zwarta.

Komponenty i wytwarzanie:

Gruyère powstaje w wyniku procesu, podczas którego surowe , niepasteryzowane mleko jest podgrzewane do temp. 34 °C, a płynna podpuszczka dodawana jest w celu przyspieszenia ścinania się mleka. Powstały w wyniku tego procesu skrzep twarogowy jest krojony na małe kawałki, które wydzielają serwatkę podczas mieszania. Pokawałkowany twaróg jest gotowany w temp. 43°C, którą następnie szybko podnosi się do 54°C. Kiedy gotowane kawałki twarogu skurczą się, należy umieścić je od razu w specjalnych formach do odciśnięcia. Ser jest solony w solance przez okres do 8 dni i dojrzewa następnie przez dwa miesiące w temperaturze pokojowej (lub z wykorzystaniem szybkiej metody: 10 dni w temp. 50 °C). Dojrzewanie trwa od 3 do 10 miesięcy (im dłuższy okres dojrzewania, tym lepszy ser). Potrzeba 400 litrów świeżego mleka do wytworzenia 1 sera o wadze około 35 kg.

Smak i zapach:

Ten lekko ziarnisty ser wyróżnia niezwykła złożoność smaków - początkowo owocowy, słodki, później staje się bardziej ziemisty, orzechowy i pikantny oraz słony. Im ser jest starszy tym jest smaczniejszy i bardziej korzenny.

Pochodzenie:

Gruyère zawdzięcza swą nazwę szwajcarskiej miejscowości. Pierwszą informację na temat sprzedaży sera można znaleźć w dokumencie z 1249 r. Ser ten jest produkowany również w innych miejscach poza Szwajcarią, jednak tylko oznaczenie etykietką „le gruyere switzerland” gwarantuje jego oryginalność. Heidi - gospodarstwo, w którym jest wytwarzany położone jest w północno-zachodniej Tasmanii. Ser otrzymał certyfikat AOC w 2007 roku.

Podawanie:

Nadaje się na deskę serów, a także jako dodatek do innych potraw. Doskonały do zapiekanek, makaronów, warzyw, grzybów, mięsa i pieczywa. Do przystawek i fondue oraz zupy cebulowej. Gruyère jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych serów do topienia, grillowania i gotowania.

Wartości odżywcze:

Wilgotność od 33-39%. Tłuszcz: 49%. Białko: 26-29%. Sól: 2%.

Proponowane wina:

Powiązany z aromatycznymi owocowymi winami czerwonymi, przy których wydobywa swój orzechowy smak tj. Sangiovese, australijskie Shiraz i kalifornijskie Zinfandel.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis