SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Fourme d' Ambert

  • Ser Fourme d' Ambert Ser Fourme d' Ambert
  • Ser Fourme d' Ambert Ser Fourme d' Ambert
  • Ser Fourme d' Ambert Ser Fourme d' Ambert
Wygląd i konsystencja:
Fourme d' Ambert to miękki ser z mleka krowiego. Ma kształt walca, ciemnoszarą skórkę w drobne czerwone i jasnożółte kropki. To tradycyjny farmerski, spółdzielczy, ser pleśniowy z niebieskimi żyłkami pleśni, chociaż niebieska pleśń ma tu raczej formę grudek, co jest nietypowe dla tej rodziny żyłek. Fourme d`Ambert jest bardziej delikatny, kremowy i zwarty niż większość serów pleśniowych tego rodzaju. Jest to ser pleśniowy wewnętrznej fermentacji. Łatwo się kruszy i ma bardzo silny, słony smak. Ser ten jest stosunkowo łatwo rozpoznawalny dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi – jest bardzo wysoki i cylindryczny. Ma naturalną, suchą skórkę z czerwoną lub białą pleśnią.

Komponenty i wytwarzanie:

Dziś produkuje się go z wykorzystaniem mleka pasteryzowanego. Proces dojrzewania Fourme d' Ambert zachodzi w piwnicach, gdzie panuje dość wysoka wilgotność powietrza. Okres dojrzewania sera trwa zazwyczaj od 3 do 4 miesięcy; co tydzień w każdy krąg sera wstrzykiwana jest ściśle kontrolowana dawka Vouvray moelleux. Do podobnych gatunków sera zaliczamy m.in.: Fourme de Montbrison, Bleu de Montbrison, Bleu de Gex oraz Bleu de Septmoncel.

Smak i zapach:

Jego smak jest dość wyraźny, cierpki i orzechowy. Smak sera Fourme d' Ambert jest kremowy, z długim filmem wina. Niezwykle smaczny, zrównoważony ser należy do naszej grupy najlepszych serów Cheese Master.

Pochodzenie:

Fourme d'Ambert to jeden z najstarszych serów produkowanych we Francji(datowany na czasy rzymskie). Powstał w prowincji Owernia. Dojrzewa w wilgotnych piwnicach przez okres 5 miesięcy. Najkorzystniejszą porą jest lato i jesień. Słowofourme to genetyczny składnik nazwy całej rodziny serów. Nazwa tego sera pochodzi od łacińskiego słowa 'forma' oznaczającego formę lub kształt. Pomimo długiej tradycji dopiero niedawno uzyskał prawo do apelacji kontrolowanego pochodzenia AOC.

Podawanie:

Najlepsze wino do tego sera: lekkie wino słodkie (Coteaux du Layon, Loupiac, Monbazillac, Riesling Auslese). Najlepiej kroić go gorącym i suchym nożem, gdyż tylko w ten sposób można uzyskać gładkie plastry. Można go podawać z naciowymi selerami i winogronami. Dobrze harmonizuje z ostrymi serami śmietanowymi, takimi jak Mascarpone, właśnie ze względu na ostry smak. Używać do robienia przekąsek koktajlowych, kulek serowych lub podawać z suszonymi owocami i całymi orzechami.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis