SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Feta

  • feta feta
  • Ser Feta Ser Feta
  • Ser Feta Ser Feta
  • Ser Feta Ser Feta
  • Ser Feta Ser Feta
  • Ser Feta Grecka Ser Feta Grecka
  • Ser Feta Ser Feta
  • www.foodsubs.com/Chesoft.html www.foodsubs.com/Chesoft .html
Serowe przepisy:Przepisy z serem Feta.

Wygląd i konsystencja:

Dobra Feta po przekrojeniu musi mieć niewielkie otworki. Ser często ma kształt bochenka. W zależności od wielkości porcji Feta pakowana jest w drewniane baryłki, metalowe pojemniki lub hermetyczne, plastikowe opakowania. Solanka, w której ser powinien pozostać aż do momentu spożycia, aby nie stracić charakterystycznej dla siebie wilgotności, chroni go przede wszystkim przed zepsuciem. Feta jest produktem, który można długo przechowywać.

Komponenty i wytwarzanie:

Ser Feta jest produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim (to drugie stanowi tylko 5-10% mieszanki) lub tylko z mleka owczego. Niedozwolone jest używanie środków konserwujących lub koloryzujących. Jeszcze do niedawna pasterze greccy wytwarzali Fetę według starej metody otrzymywania skrzepu: ubijano świeże mleko gałązką z drzewa figowego, którego sok spełniał role podpuszczki. Dzisiaj wielu producentów wytwarza Fetę z mleka krowiego pasteryzowanego. Każda Feta, otrzymana z różnych surowców, ma swoje zalety. Feta z mleka koziego jest najbardziej aromatyczna, ma najmocniejszy smak i zapewne najbardziej przypomina sery wytwarzane pierwotnie przez trackich pasterzy. Feta z mleka owczego, niezwykle białego i śmietankowego, ma trochę mniej intensywny smak, jest bardziej tłusta, ale zawiera stosunkowo najwięcej składników odżywczych – zwłaszcza protein. Feta z mleka krowiego, najpopularniejsza poza Grecją, jest najłagodniejsza w smaku i zapewne przez ortodoksyjnych wielbicieli sera tego rodzaju uznawana za gatunek pośredniej jakości. W różnych rejonach Grecji, Feta ma nieco odmienny smak – może być bardziej lub mniej słona. A np. na Krecie – szczególnie wiosną – wyrabia się Fetę, która prawie nie dojrzewa, ma bardziej neutralny smak i przypomina nasz twaróg. Feta najczęściej produkowana jest jako ser pełnotłusty, o zawartości tłuszczu w suchej masie nie mniejszej niż 48%, przy zawartości wody nie większej niż 54 %. Jest serem kruchym, dobrze topiącym się w wysokiej temperaturze. Zawartość soli w serze nie powinna być większa niż 6%.

Smak i zapach:

Feta maczana w solance jest dość mocno słona, więc jeśli przeszkadza to naszemu podniebieniu, możemy na klika minut ser włożyć do ostudzonej wody lub do mleka, wówczas traci na słoności. Ser z lekko kwaskowym posmakiem, dobrze się kroi w kostki, nie klei się, ma lekko ziarnistą konsystencję.

Pochodzenie:

Przodkiem dzisiejszego sera fetta z czasów starożytnych był niewątpliwie ser produkowany w Grecji, toteż feta (gr. Φέτα - plaster) jest najbardziej znanym z greckich serów. Ser pojawił się w mitach greckich, wielu ówczesnych opowieściach oraz w Odysei Homera, gdzie główny bohater po wejściu do jaskini cyklopów znajduje całe rzędy białych serów i beczki wypełnione po brzegi serwatką. Żyjący w górach pasterze z okolic Aten wyrabiali Fetę z owczego mleka, zastępując je nieraz mlekiem kozim. Od stuleci ser Feta produkowany jest na Bałkanach, a obecnie również w Australii, Ameryce i Danii. Kraje te do wyrobu tegoż sera używają mleka krowiego, natomiast w Bułgarii ser ten wyrabiany jest z mleka owiec. Jeszcze do niedawna pasterze greccy wytwarzali Fetę metodą tradycyjną. Mleko po wydojeniu było zlewane do naczynia zawierającego resztki skrzepu z poprzedniej produkcji, które powodowały, ze świeże mleko szybko się zsiadało. Używano także innej, bardzo starej metody otrzymywania skrzepu: ubijano świeże mleko gałązką z drzewa figowego, którego sok spełniał rolę podpuszczki. W wielu krajach ser Feta jest produkowany z mleka krowiego, ma wtedy kolor kremowy i jest nieporównywalny z greckim produktem, którego podstawą jest mleko zawierające wszystkie aromaty ziół i kwiatów rosnących na górskich pastwiskach wokół Morza Śródziemnego. Od 14 października 2007 nazwa feta jest chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla serów pochodzących z Grecji (PDO).

Podawanie:

Według zwyczaju był on sprzedawany w formie grubych krążków. Dawniej spożywany głównie jako przekąska z plastrów sera (stąd nazwa) polanych oliwą z dodatkiem oregano, oliwkami, dużymi kawałkami pieczywa. Obecnie podawany przede wszystkim jako dodatek do sałatek np. sałatka Grecka, nadzienia, budyni szpinakowych, lub w połączeniu z innymi serami jako składnik gorących dań. Ser Feta można stosować jako ser stołowy, ale znacznie częściej stanowi część składową różnych potraw. Można ją też stosować do pizzy i zapiekanek.

Wartości odżywczena 100 g sera:
tłuszcze 16g,
białko 17g,
węglowodany 1g.

Polecane wina:
Beaujolais, Pinot Blanc,Pinot Noir,Sauvignon Blanc

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis