SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Epoisses

  • Ser Epoisses Ser Epoisses
  • Ser Epoisses de Bourgogne Ser Epoisses de Bourgogne
  • Ser Epoisses de Bourgogne Ser Epoisses de Bourgogne
  • Ser Epoisses de Bourgogne Ser Epoisses de Bourgogne
  • Ser Epoisses de Bourgogne Ser Epoisses de Bourgogne
  • Ser Epoisses de Bourgogne Ser Epoisses de Bourgogne
  • ser Epoisses ser Epoisses
  • Ser Epoisses Ser Epoisses
Wygląd i konsystencja:
Ser Epoisses posiada skórkę gładką, czasami lekko pomarszczoną, w kolorze kości słoniowej, aż do ceglastego. Miąższ ma miękki, sprężysty, jasnobeżowy o jedwabistej konsystencji.

Komponenty i wytwarzanie:

Mleko do produkcji sera pochodzi od krów, które pasą się na łąkach Burgundii. Ser jest przemywany w słonej wodzie, solance przez kilka tygodni. Każdy krąg jest osobno myty ręcznie, za pomocą małej szczotki, aby rozprzestrzenić bakterie fermentacyjne nad i pod skórką sera. Następnie ser Epoisses jest trzymany w wilgotnych piwnicach, gdzie dojrzewa przez co minimum cztery tygodnie, na koniec przemywa się go ponownie mieszaniną wody deszczowej i winiaku Marc de Bourgogne. Ser ten może być spożywany na różnych etapach dojrzewania. Epoisses Frais, 30-dniowy ser dojrzewający, jest sprężysty, zwarty, wilgotny i ziarnisty. Czterdziestodniowy ser ma pomarańczowo-brązową skórkę i jest bardzo lepki w konsystencji.

Smak i zapach:

Ostry, korzenny zapach sera doskonale współgra z intensywnym, słonym, kremowym i bardzo bogatym smakiem. Ser o delikatnej nucie kwasowości i łagodnym smaku drożdży.

Pochodzenie:

Pierwszy Epoisses został wyprodukowany przez mnichów cystersów w Burgundii w XVI wieku. Przez następne lata jego receptura była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mówi się, że jego wielkim amatorem był sam Napoleon. Epoisses był bardzo popularny na początku XX wieku, ale produkcja nie przetrwała II Wojny Światowej. Tylko dzięki wysiłkom M. Berthaut, ser został wprowadzony ponownie do produkcji w 1956 roku i jest produkowany do dziś w jedynym gospodarstwie w hrabstwie Bourgogne. Legenda mówi, że był to ulubiony ser Napoleona, który spożywał go regularnie, popijając miejscowym Burgundem. Przemywany w trakcie dojrzewania alkoholem, nabiera intensywnego zapachu i mocnego smaku. Ser otrzymał certyfikat AOC w 2004 roku.

Podawanie:

Epoisses to ser deski serów.

Proponowane wino:

Ser ten należy podawać najlepiej z dobrej jakości Burgundem lub aromatycznym, ostrym półwytrawnym białym winem.Preferowane gatunki win to:Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Riesling, Sauternes, Tempranillo, Burgundia, wina musujące.

Wartościodżywcze:

Zawiera 50% tłuszczu w suchej masie.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis