SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Edam

  • www.foodsubs.com/Chesfirm.html www.foodsubs.com/Chesfir m.html
  • Ser Edam Ser Edam
  • Ser Edam Ser Edam
  • Ser Edam Ser Edam
  • Ser Edam Ser Edam
  • Ser Edam Ser Edam
  • Ser Edam Ser Edam
Wygląd i konsystencja:
Edam to prasowany, twardy lub półtwardy ser żółty w kształcie kuli pokrytej charakterystyczną warstwą czerwonego wosku. Rozmieszczenie oczek w miąższu jest dość równomierne, średnica ich wynosi od 4-6mm. Miąższ ma konsystencję elastyczną, jednolitą w całej masie, koloru słomy dojrzałej pszenicy.

Komponenty i wytwarzanie:

Produkowany z krowiego mleka, odtłuszczonego lub półtłustego. Powłoka z czerwonego wosku widoczna na serze Edam oznacza, że został on poddany procesowi dojrzewania przez okres co najmniej 17 tygodni. Powstaje z mleka całkowicie lub częściowo odtłuszczonego dlatego polecany jest przez dietetyków.

Smak i zapach:

Najczęściej spożywany jest jako ser młody, niedojrzały, gdy jego konsystencja jest elastyczna i giętka, a smak gładki, słodki i pikantny, lekko kwaskowaty, bez obcych zapachów. Sery starsze mają smak pikantny.

Pochodzenie:

Ser Edam nazywany w Polsce także Edamskim, powstał w północnej Holandii i bierze swoją nazwę od miasteczka, małego portu morskiego położonego o 40 km na północ od Amsterdamu - Edam. Jest to jedyny na świecie ser zupełnie okrągły i przypominający średniowieczną kulę armatnią. Edam był jednym z serów zabieranych na statki, gdy pod koniec XIII w. Holendrzy zdominowali przewozy ładunków po Morzu Śródziemnym. Dzięki kształtowi i powłoce z wosku dawał się łatwo przewozić i długo zachowywał dobrą jakość. Według legendy ser ten formowano specjalnie na kształt kuli, bo było go można łatwo i praktycznie transportowywać z magazynów na nadbrzeże, a potem dalej w głąb ładowni frachtowców. Obecnie ser Edam stanowi 25% produkcji serowarskiej Holandii.

Podawanie:

Ser wspaniale smakuje z kieliszkiem Pinot Noir czy białym winem Sancerre. Doskonały ser kanapkowy. Zalecane jest spożywanie sera edamskiego w przypadkach niedoboru białka. Używany do sałatek, zapiekanek, makaronów, sufletów i tart. Doskonały ser kanapkowy. Zalecane jest spożywanie sera edamskiego w przypadkach niedoboru białka.

Proponowane wina:
Riesling, Szampan wytrawny, Pinot Noir, Pinot Gris, Syrah.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis