SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Cheddar

 • www.foodsubs.com/Chesfirm.html www.foodsubs.com/Chesfir m.html
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
 • Ser Cheddar Ser Cheddar
Wygląd i konsystencja:
Dobrze dojrzały Cheddar jest twardym, naturalnym serem. Jest on produkowany w kształcie bębna o średnicy ok. 35cm, z naturalną skórką, owijany w delikatną ściereczkę. Zazwyczaj Cheddar przybiera kolor od białego do bladożółtego. Jednakże do niektórych serów typu Cheddar dodaje się barwnik, co sprawia, że przyjmują one kolor żółto-pomarańczowy. Ser ten jest zaliczany do serów podpuszczkowych, dojrzewających oraz twardych. Ser cheddar zawiera ok. 25% tłuszczu.

Komponenty i wytwarzanie:

Cheddar jest zawsze produkowany z mleka krowiego i ma delikatnie kruchą konsystencję, jeśli prawidłowo dojrzewał. Jeśli ser jest zbyt młody, jego konsystencja jest gładka. Zazwyczaj okres dojrzewania wynosi od 9 do nawet 24 miesięcy. Ważną rzeczą przy zakupie sera Cheddar jest zwrócenie uwagi na wiek sera. Mleko jest podgrzewane do temp. 30 °C i zaszczepione odpowiednią kulturą mlekowych bakterii rozpoczynających warzenie. Po godzinie dodawana jest podpuszczka. Gdy skrzep twarogowy jest gotów, jest on rozcierany na kawałki wielkości granulek, które są następnie podgrzewane do 37 °C. Serwatka jest oddzielana od masy, którą kroi się na grube plastry. Skrzep mleka jest prasowany w specjalnej formie przez noc, a następnie pozostawiony na 4 dni w chłodnym pomieszczeniu. Taki proces toczedaryzacja.

Smak i zapach:

Cheddar nabiera ostrzejszego smaku wraz z dojrzewaniem. Smak sera określa się jako ostry, lekko kwaskowy oraz orzechowy.

Pochodzenie:

Sery typu Cheddar były pierwotnie produkowane w Anglii, jednak obecnie są one wytwarzane w wielu krajach na całym świecie. To najczęściej kupowany i najchętniej spożywany ser na świecie. W odróżnieniu od innych dobrze znanych serów, nazwa Cheddar nie jest prawnie chroniona, w wyniku czego wielu producentów na całym świecie używa i nadużywa tej nazwy. Ser produkowany jest również w innych krajach: Australii, Belgii, Holandii, Irlandii, Nowej Zelandii, Polsce, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych, Szwecji. Nazwa sera pochodzi od nazwy miasteczka Cheddar w Anglii w hrabstwie Somersetshire, w którym rozpoczęto wyrób sera z końcem XVI w. Początek produkcji datuje się na rok 1170. Kroniki tamtego okresu nadmieniają cenę nabycia 10 funtów sera za cenę 1 farthinga za funt. W XVII / XVIII wieku ser ten był uznawany za towar luksusowy dopiero prace Josepha Hardinga spowodowały, iż jego wielkość produkcji wzrosła.Joseph Harding został nazywany ,,ojcem sera Cheddar".

Podawanie:

Aby poznać bogactwo jego smaku należy degustować go w postaci niewielkich kosteczek lub plastrów, ale jest również idealny do zapiekania, do sufletów, a także do sałatek czy makaronów, można poddawać go marynowaniu.

Proponowane wina:

Graves, Medoc, Cabernet Merlot, Rioja Crianza.

Wartość odżywcza 100 g:
Wartość energetyczna 382 kcal,
Białko – 27,1 g,
Węglowodany - 2,5 g,
Tłuszcz – 29,3 g.

Tagi

 •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis