SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Cabrales

  • Ser Cabrales Ser Cabrales
  • Ser Cabrales Ser Cabrales
  • Ser Cabrales Ser Cabrales
  • Ser Cabrales Ser Cabrales
Wygląd i konsystencja:
Mleko zadawane jest podpuszczką cielęcą, dzięki której tworzy się skrzep serowy, który następnie powoli się odcedza, a potem ręcznie macza w solance. Po tym procesie sery są suszone na świeżym powietrzu przez ok. 3 - 4 tygodnie, następnie dojrzewają nawet przez pół roku w chłodnych piwnicach.

Komponenty i wytwarzanie:

Cabrales powstaje na bazie mieszanki mleka krowiego, koziego i owczego (ale nie zimą, gdyż wtedy dostępne jest wyłącznie mleko krowie). Jego produkcja opiera się wyłącznie na naturalnych, tradycyjnych metodach. Do zebranego mleka dodaje się podpuszczkę cielęcą, a uzyskany skrzep serowy odcedza i macza w solance. Pierwsza faza dojrzewania trwa 3 tygodnie i przebiega w przewiewnych pomieszczeniach, gdzie ser jest regularnie przewracany. Druga faza dojrzewania przebiega w wilgotnych, przewiewnych grotach w temperaturze od 4 do 12 C, w ciągu 3 miesięcy. W serach wytwarza się naturalna pleśń.

Smak i zapach:

W smaku jest nieco pikantny, kwaskowy i wyrazisty. Ten ser bardzo przypomina w smaku francuskiego sera Roquefort.

Pochodzenie:

Cabrales to hiszpański ser produkowany w wiosce o tej samej nazwie na północy kraju w prowincji Asturia. Jest to najbardziej znany ser pleśniowy w grupie serów hiszpańskich. Do pokrewnych gatunków tego sera należy Picos de Europa oraz Valdeon.

Podawanie:

Lokalni mieszkańcy najbardziej lubią ten ser, kiedy jest już praktycznie całkiem spleśniały. Bardzo dobry ze słodkim winem np: Banyuls, Montbazillac.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis