SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Bryndza

 • www.foodsubs.com/Chesoft.html www.foodsubs.com/Chesoft .html
 • Ser Bryndza Ser Bryndza
 • Ser Bryndza Ser Bryndza
 • Ser Bryndza podkarpacka Ser Bryndza podkarpacka
 • Ser Bryndza Ser Bryndza
 • Ser Bryndza Ser Bryndza
 • Ser Bryndza Ser Bryndza
 • Ser Bryndza wersja wędzona Ser Bryndza wersja wędzona
 • Ser Bryndza Ser Bryndza
 • Ser Bryndza Ser Bryndza
Komponenty i wytwarzanie:
Biały ser bez skórki, produkowany z sera owczego, nazywany jest też owczym twarogiem Obecnie wytwarzany jest w całym rejonie Karpat. Jest delikatnie przyprawiany, krojony w kostki i przechowywany w solance. Wilgotny miąższ w zależności od receptury może mieć konsystencję od miękkiego do twardego i kruchego.

Do produkcji bryndzy podhalańskiej wykorzystywane jest mleko owcze, pochodzące od „Polskiej Owcy Górskiej” oraz ewentualnie dodawane jest mleko krowie pochodzące od krów rasy „Polskiej Krowy Czerwonej”. Bydło rasy „Polska Krowa Czerwona” jest rodzimą rasą bydła, wyhodowaną na ziemiach polskich.

Otrzymany z owczego mleka bundz kruszy się i pozostawia w cieple przez około 2 tygodni (do dojrzenia pod wpływem enzymów wydzielanych przez pleśńOidium lactis). Jest to tradycyjny sposób otrzymywania bryndzy. Obecnie w zakładach mleczarskich produkowane są także odmiany bryndzy z mieszanek mleka krowiego i owczego, z dodatkami smakowymi.

Smak i zapach:

Ma charakterystyczny dość pikantny, kwaskowaty smak.

Pochodzenie:

Bryndza podhalańska to jeden z najbardziej znanych serów tatrzańskich. Posiada długą tradycję, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1527 roku. Była używana nawet jako środek płatniczy. Wiedza dotycząca sposobu oraz zasad wytwarzania bryndzy podhalańskiej była przekazywana z pokolenia na pokolenie i stała się obecnie sztuką, której tajniki znane są tylko producentom tego regionu. Słowo bryndza pochodzi z języka wołoskiego (por.rum.brânză - "ser").

Bryndzę robili gospodarze w domu z odebranego na szałasie sera, już dojrzałego. Przy wyrobie Bryndzy należy najpierw dokładnie skruszyć ser rękoma i wyrobić jak ciasto, tak starannie, by nie było najmniejszej grudki. Przez cały czas wyrabiania soli się masę, kosztując co chwilę, czy dość już słona.Masę serową ubija się pięścią  następnie nakrywa drewnianym denkiem, czyli pokrywą, lub deseczkami i kładzie się na to  ciężki kamień. Pod wpływem ucisku na wierzch wychodzi tłuszcz, który chroni bryndzę od zepsucia. Trzeba więc pojakimś czasie zdjąć kamień, żeby tłuszcz z powrotem wszedł w ser i dopiero teraz Bryndza jest dobra. Serprzechowywało się w spichrzu.

Podawanie:

Bryndzę można spożywać z pieczywem, stosowac jako farsz do różnych klusek, knedli, pierogów. Można ją również dodawać do sałatek, jak też robić z niej pasty oraz używać do pieczenia.

Wartości odżywcze:
Bryndza zawiera około 45% tłuszczu, 50% wody i 2-3% soli.

Tagi

 •  

Zobacz także:

Przepisy na dania z serem - znajdź przepis