SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Brie de Meaux

  • Ser Brie de Meaux Ser Brie de Meaux
  • Ser Brie de Meaux Ser Brie de Meaux
  • Ser Brie de Meaux Ser Brie de Meaux
  • Ser Brie de Meaux Ser Brie de Meaux
  • Ser Brie de Meaux Ser Brie de Meaux
Wygląd i konsystencja:
Ser Brie de Meaux to król pośród królewskich Francuskich serów. Miąższ sera jest bardzo zwarty i o jednolitej gęstości. Jego kolor jest bladożółty, przypominające nieco kolor słomy. Jego skórka wygląda jak biały aksamit. W 1980 roku ser ten został przyjęty do rodziny serów posiadających certyfikat jakości AOC. Skórka aksamitna, gdy ser jest bardzo dojrzały góra i boki lekko czerwienieją. Najbardziej ceniony wśród serów z porostem pleśni. W sprzedaży ma formę płaskiego dysku o wadze od 2,5 do 3 kg.

Komponenty i wytwarzanie:

Sfermentowane mleko jest umieszczone w zbiorniku na czas do 16 godzin, następnie krzepnie przez 1 godzine. Krojony jest w małe kawałki i formowany ręcznie. Cały proces produkcji trwa od 4 tygodni do dwóch miesięcy na podłożu ze słomy.

Smak i zapach:

Smak sera Brie de Meaux jest kremowy, a w miarę postępu procesu dojrzewania, przybiera on bardziej subtelną, lekko orzechową nutę. Ma półpłynną konsystencję i bogaty, intensywny smak z grzybowym aromatem.

Pochodzenie:

Już od czasów średniowiecza Brie de Meaux zdobywa serca wszystkich tych, którzy dostąpili zaszczytu skosztowania jego niezwykle wysublimowanego smaku. W XIX wieku został on uznany za najlepszy ser w Europie, dzięki temu, że francuski mąż stanu, Talleyrand, wprowadził ten gatunek sera do menu serwowanego podczas kolacji z udziałem dyplomatów. Jest on produkowany pod Paryżem, co bez wątpienia miało znaczny wpływ na jego reputację. Geograficzny podział pomiędzy miejscami produkcji i miejscami afinażu jest jedną z tradycji związanych z serem Brie.

Podawanie:

Brie de Meaux dobrze spożywać z winem, na przykład: St. Julien, Vosne Romanee, Hermitage. Najlepszy po posiłkach, na przekąski.

Wartości odżywcze:

Zawartość tłuszczu: 45%.
Wapń: 150 do 575 mg.
Kalorie: 260 do 350.
Węglowodany: 0.
Lipidy: 20-26 g.
Białko: 20-21 g.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis