SEROPEDIA

Mamy już 2866 serów

Skarbiec wiedzy na temat sera, z którego możesz korzystać i który możesz razem z nami współtworzyć. Dodając opisy serów możesz zbierać punkty i wymieniać je na nagrody!

Znasz ciekawy opis - dodaj ser

Ser Batzos

  • Ser Batzos Ser Batzos
  • Ser Batzos Ser Batzos
Wygląd i konsystencja:
Batzos nie posiada zewnętrznej skórki. Jest to ser półtwardy z małymi, nieregularnymi oczkami.

Komponenty i wytwarzanie:
Półtwardy ser z mleka owczego lub koziego lub mieszanki. Podczas dojrzewania płukany w solance. Posiada małe, nieregularne dziurki. Do jego produkcji, mleko półtłuste jest podgrzewane do 28-32 stopni Celsjusza. Następnie dodawana jest podpuszczka do koagulacji mleka przez 50 minut. Twaróg jest podzielony na małe kawałki. Następnie miesza się, podgrzewa do 45 stopni, usuwa nadmiar serwatki i osusza szmatką. Następnego dnia, skrzep zostaje pokrojony w plastry i solony. Po około 5 dniach jest umieszczany w metalowych pojemnikach i pokryty solanką o zawartości soli od 10-12% jej masy, w której pozostanie do dojrzewania przez co najmniej 3 miesiące.

Smak i zapach:
Ser Batzos ma smak łagodny, słony, kwaśny i pikantny.

Pochodzenie:
Batzos jest produkowany w Europie Zachodniej i Środkowej w Macedonii i Tesalii. Mleko wykorzystywane do jego produkcji pochodzi wyłącznie ze stad owiec i kóz tradycyjnie hodowanych i dostosowanych do konkretnego regionu, których dieta opiera się na lokalnej roślinności.

Podawanie:
Najlepiej smakuje w postaci smażonej, w oliwie z oliwek lub z grilla.

Proponowane wina:
Sauvignon Blanc (Drama), Assyrtiko lub Athiri.

Wartości odżywcze:
Zawartość tłuszczu wynosi 20%, białka 23%, soli 5%. Wilgotność sera Batzos wynosi 45%.

Tagi

  •  
Przepisy na dania z serem - znajdź przepis