Jak powinna działać agencja rekrutacyjna?

Jak powinna działać agencja rekrutacyjna?

30 marca 2021 Wyłączono przez Piotr

Czego będziemy konkretnie zawsze oczekiwali od firmy rekrutacyjnej? Przede wszystkim profesjonalizmu. Za tym słowem kryć się będzie doświadczenie zawodowe oraz wysokie kompetencje pracowników, którzy będą przeprowadzali dla nas rekrutacje. Niestety nie zawsze będziemy pamiętali o takich znacznikach i w konsekwencji będziemy nieustannie szukali doświadczonych rekruterów. Oczywiście zaletą ofert takich agencji jest to, że możemy nawiązać do współpracy na dowolnych zasadach. Może chodzić więc o sporadyczne zlecenia albo też stałą współpracę.

Czym charakteryzuje się profesjonalna agencja rekrutacyjna?

Jeżeli chodzi o istotę działania firm zajmujących się rekrutacją, to przede wszystkim muszą to być zatrudnieni specjaliści, którzy mają bardzo duże doświadczenie zawodowe. Na pewno powinni mieć za sobą wiele godzin pracy z różnymi typami pracowników. Pamiętajmy, że jeżeli będziemy już gdzieś publikowali ogłoszenie dotyczące naboru na konkretne stanowisko, to zgłaszać się będą na rozmowę kwalifikacyjną bardzo różne osoby z różnym doświadczeniem zawodowym oraz z bardzo różnym wykształceniem. Tak więc doradca musi być nie tylko fachowcem od naszej branży, ale również doświadczonym psychologiem. To, co więc musi nam zapewnić agencja rekrutacyjna, to taki swoisty bufor pomiędzy nami, a potencjalnymi pracownikami. Jeżeli nam się wydaje, że będziemy potrafili samodzielnie wybrać sobie pracowników, to jesteśmy w dużym błędzie. Przede wszystkim stracimy czas, a to jak wiadomo, będzie generować dodatkowe koszty. Najlepiej więc od razu zatrudnić doświadczonych rekruterów.

Jak w praktyce działa agencja rekrutacyjna?

Okazuje się, że jeżeli chodzi o samą praktykę, to takie firmy rekrutacyjne będą działały nadzwyczaj sprawnie. Obecnie zresztą z uwagi na obiektywne okoliczności, a więc pandemię koronawirusa, w wielu sytuacjach sama czynność rekrutacji jest realizowana online. Okazuje się to w praktyce bardzo skuteczne rozwiązanie, ponieważ będzie także przyspieszać cały proces. Kandydaci nie muszą wychodzić ze swojego domu, a jednocześnie my natychmiast mailem otrzymujemy sprawozdanie z takich kwalifikacyjnych spotkań.